Diskuze - poradna

Nízký tlak

Nízký tlak, hypotenze, je nepříjemný, leč život neohrožující stav. Je způsoben nedostatečným dokrvením a tedy okysličením mozku a způsobuje motání hlavy a závratě. Nízkým tlakem trpí více mladí a subtilní lidé, zvláště ženy.

Jaký je normální tlak krve?

Normální hodnota krevního tlaku je kolem 120/80 torr. Za nízký krevní tlak se považují hodnoty, které klesnou pod 110/70 torr. Vyšší hodnoty krevního tlaku se považují za hypertenzi, tedy vysoký krevní tlak. Nejzákeřnější je ovšem kolísavý krevní tlak, kdy je pacient vystaven náhlým a velkým změnám tlaku krve v cévách.

Ženšen způsobuje rozšíření cév a snížení krevního tlaku - info ZDE

 

 

Příčiny nízkého tlaku

Příčiny nízkého tlaku mohou souviset s dědičností, špatným životním stylem, nízkou glykemickou křivkou apod. Jak už samotný název napovídá, jde o snížení rychlosti tlaku krve v cévách, které má za následek špatné prokrvení končetin a mozku, tím pádem se sníží i přísun potřebného kyslíku. Neznamená to, že by se krev a kyslík do mozku apod. nedostal, jen je jejich transport pomalejší. Obecně vzato, je nízký tlak méně ohrožující, než tlak vysoký, většinou se sám o sobě postupem věku vyrovnává. V těle to funguje tak, že tam, kde je momentálně zapotřebí nejvíc energie, například ke zpracování potravy, tam se soustřeďuje nejvíc krve. Proto bezprostředně po jídle, většina lidí pociťuje únavu a chce se jim spát. Tento stav se však po nějaké chvíli vyrovná. Lidé trpící nízkým tlakem to mohou prožívat intenzivněji, protože jejich organismus se nedokáže dostatečně pružně vyrovnávat se změnami.

Průvodní jevy nízkého tlaku

Nejčastějším průvodním jevem jsou závratě, slabost a motání hlavy. Někteří lidé mají sklon k omdlévání a jsou často unavení.Člověk trpící nízkým tlakem je většinou hubený, bledý a má studené ruce a nohy. To souvisí se špatným prokrvováním končetin. Závratě se dostavují nejčastěji při vstávání z lehu či sedu nebo při změně polohy těla vůbec. Zvláště když jsou změny náhlé. Postupem věku u všech lidí má tlak tendence se zvyšovat, což je dobrá zpráva pro ty, kteří mají v mládí tlak nízký. Je zde reálná naděje na zlepšení. Proto také nízkým krevním tlakem trpí víc mladí lidé.

Léčba nízkého krevního tlaku

Nízký krevní tlak se většinou nijak neléčí. Lékař doporučí jen nějaká ta opatření, která takto trpícím lidem pomohou se v životě s nízkým tlakem lépe vyrovnat a předcházet nepříjemným stavům motání hlavy a závratí. Jde vlastně o upravení životního stylu. Pokud takto postižený člověk dbá rad lékaře, naučí se s nízkým tlakem žít a celkem dobře fungovat.

Nízký tlak v těhotenství

V těhotenství se vše točí kolem bříška a miminka. Obecně řečeno, krev se svými živinami se zabývá plodem a maminka může trpět nízkým tlakem. Závratě a omdlévání mohou být v tomto období ještě nebezpečnější, protože při pádu se může poškodit plod nebo dojít k potratu či předčasnému porodu. Nízký tlak spojený se změnami v těhotenství bývá většinou v prvních měsících, dokud se organismus maminky s nastalou situací nevyrovná. Podobná situace může nastat po porodu, v době kdy se tvoří mléko a maminka kojí.
V těhotenství a to ve vyšším stadiu však může hlavně v poloze na zádech docházet k neúměrnému tlaku plodu na dolní dutou žílu, čímž se tok krve tzv. přiškrtí a může dojít k nevolnosti a závratím způsobeným hypotenzním syndromem. .
Problém je trošku v tom, že obecně známé prostředky ke zvýšení tlaku, jako např. káva a alkohol, se po dobu těhotenství a kojení nedoporučují vzhledem k dobrému vývoji miminka. V menším množství však neuškodí.

Jak se vyrovnat s nízkým tlakem?

  • Při pocitu závratí s tendencí k omdlení je lépe si lehnout a pomalu zvednout nohy nahoru, tím by se měl urychlit transport krve do mozku.
  • Při vstávání z lůžka, židle či při jakékoliv změně polohy si počínat pomalu, po etapách, aby měl organismus čas se vyrovnat se změnou.
  • Pokud se točí hlava a jsme nuceni stát (ve frontě apod.), je lépe se rozkročit a zhluboka dýchat. Pohled se může fixovat na určitý bod před sebou.
  • Jíst pravidelně, častěji a po malých dávkách, aby se při zpracování potravy příliš neodkrvil mozek.
  • Nekouřit, větrat a obecně mít, co největší přísun kyslíku
  • Při únavě a pocitu snížení tlaku si raději chvíli odpočinout, nebo si dát šálek kávy, či malé množství alkoholu. Nesmíme však zapomenout, že jsou to návykové látky a pokud je organismus na ně zvyklý, ztrácí potřebný účinek.
  • Určitý pozitivní účinek mají i některé doplňky stravy, které napomáhají lepšímu prokrvování.


Další informace o krevním tlaku najdete na webech Krevní tlak a Vysoký krevní tlak.

Na co především dbát při nízkém tlaku

Nízký tlak sám o sobě nepřináší větší ohrožení na zdraví. To, co může člověku ublížit, jsou pády při náhlém omdlévání. Může snadno dojít k úrazu, který může být nebezpečný, až život ohrožující. Proto je lépe takovýmto situacím předcházet. Při pocitu poklesu krevního tlaku je lépe si lehnout, sednout nebo přidřepnout. Nohy zvednout, pokrčit či zkřížit. Pokud nám to situace nedovoluje, alespoň se zastavíme, opřeme se o nějaký pevný bod, dýcháme zhluboka a střídavě krčíme nohy v kolenou nebo se pro lepší stabilitu rozkročíme.

Shrnutí

Z předchozího vyplývá, že nízkým krevním tlakem trpí mnoho lidí, zvláště v mládí. I když se často cítí unaveně a mizerně, nemusí se obávat o svůj život. Je dobré se z dostupných prostředků či u lékaře informovat, co se dá se symptomy nízkého tlaku dělat a jek jim předcházet. Jejich život tak získá na kvalitě.

Ženšen způsobuje rozšíření cév a snížení krevního tlaku - info ZDE

 

Komentáře a dotazy 

 
0 #87 RE: Nízký tlakOli 2015-09-30 17:20
Je mi šestnáct a výkyvy tlaku trpím asi od třinácti let. Tedy výkyvy...Je hlavně nízký a když se ještě sníží, tak pak mám sklony omdlévat, což mě dost omezuje. Jak ho zvýšit přirozenou cestou? Jsou nějaké takové možnosti?

Citovat
 
 
0 #86 RE: Nízký tlakMarcela 2015-08-05 10:30
Citace Eli:
Z vlastní zkušenosti mi začíná připadat, že je to hlavně vinou psychiky člověka. Myslíte, že je to možné? Když má člověk optimistický přístup a lehko se nadchne, mohlo by to pomoci. Zkusím to, tak uvidíme:)

Psychika dokáže hodně. Také to na sobě cítím. A právě v poslední době mám nějak problémy se pro cokoliv nadchnout. Jsem vyšťavená z práce, věčně unavená a na nic dalšího než práci a domácí povinnosti nemám čas. Vůbec nevím, jak z toho začarovaného kruhu ven.

Citovat
 
Testy pom�cek s Dominikou na Slon.cz
 
0 #85 Nízký tlak - Nízký krevní tlakArron 2015-05-12 21:07
You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand.
It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your
next post, I will try to get the hang of it!

my page conejo vibrador: http://lolatoys.com/es/orgasmic-rabbit.html

Citovat
 
 
-1 #84 RE: Nízký tlaknatasa 2015-04-24 13:49
Dobrý den Prosím o radu mám dneska nízký tlak v sedu 90 na60 v leze jještě min je fakt že jsem včera byla na oslavě ale boli me i záda jednou mi doktor řek že mám skoliozu páteře tak nevím jestli to mám od toho záda me dnes boli nevím si rady Děkuji za odpověď

Citovat
 
Testy pom�cek s Dominikou na Slon.cz
 
0 #83 RE: Nízký tlakEmili 2015-04-20 14:26
Citace Marry:
jaké mohou být příčiny nízkého tlaku? V poslední době jsem si několikrát naměřila nižší tlak a občas se mi silně zatočí hlava. Přitom jsem vždy měla normální tlak a až teď v mých 35 letech s tím mám potíže. Byla jsem na tom, že tyto problémy mají spíše dospívající dívky.

Mám pocit, že nízký tlak může být bez příčiny a také může být příznakem různých chorob. To je strašně individuální. Spíš to proberte se svým lékařem. Já mám také nízký tlak a také jsem na to přišla až v dospělosti. Občas se mi zatočí hlava, doktorka ví, že ho mám a nic mi na to nedala, tak věřím,že to je v pohodě.

Citovat
 
 
0 #82 Nízký tlak - Nízký krevní tlakMack 2015-02-01 01:46
Hi, i believe that i noticed you visited my blog thus i got here to go back the choose?.I am trying to find issues to
improve my website!I suppose its ok to make use of a few of your concepts!!


Feel free to visit my homepage: sex shop alicante: http://www.lolatoys.com/

Citovat
 

Přidat komentář

Vkládejte jen pravdivé a slušné komentáře. Nevhodné komentáře budou administrátorem smazány. Nevkládejte reklamu!


Bezpečnostní kód
Obnovit
Opiště prosím kód z obrázku: